Bölcsész Lélekműhely

Az ELTE Bölcsészettudományi Kar pszichológiai tanácsadó blogja

Hol terem a háború?

hol_terem_a_haboru.png

Az aktuális ukrán-orosz konfliktust figyelve valószínűleg sok ember fejében megfogalmazódik a kérdés: hogy történhetett ez meg, hogyan juthattak idáig?

Azt gondolom, hogy a kérdés megválaszolását célzó politikai elemzések mellett minden háborús konfliktus megértéséhez, és a megértéssel talán (remélve) a megelőzésükhöz hozzájárulhat a bölcsészettudomány, és minden felelősen gondolkodó ember, mi magunk, a saját konfliktusainkra való reflektálás során.

A pszichológiában az iskolai bántalmazások csökkentésének szándéka, és így tanulmányozásuk, vezetett el ahhoz a felismeréshez, hogy a változékony áldozat–agresszor viselkedésmegnyilvánulások mellett milyen nagy szerepe van a konfliktus környezetét alkotó megfigyelőknek, és magának az iskolai (értve itt az adott szervezetet és a tágabb oktatásit) kultúrának, konfliktuskezelési módoknak. Ha a megfigyelők hagyják (leginkább attól félve, hogy belekeverednek a konfliktusba és áldozattá válnak maguk is), hogy a bántalmazás megtörténjen, akkor komoly felelősségük van abban, hogy az fennmarad, kiterjed, elfogadottá válik. Persze nem mindegy, hogy milyen módon állítják le a bántalmazást, de valahogy jelezniük kell, hogy az nincs rendben.

Fontos, hogy olyan gondolkodó, figyelmes, támogató közösséget alkossunk, olyan közösséghez kapcsolódjunk, amely közösség egyértelműen jelzi az agresszor felé, hogy mit tart elfogadható viselkedésnek. Ez a normaalkotás viszont egymást meghallgató és meghalló beszélgetésekből kell, hogy szülessen.

Ebben a normaalkotásban igen nagy szerepe van a bölcsész gondolkodásmódnak, ezért arra buzdítanék minden bölcsészt, legyen büszke erre a szemléletmódra, és legyen kíváncsi, figyeljen, kérdezzen, beszélgessen, értelmezzen, gondolkodjon… PEACE

Sifter Éva

A bejegyzés trackback címe:

https://bolcsesz-lelekmuhely.blog.hu/api/trackback/id/tr3817775220

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Az ELTE Bölcsészettudományi Kar pszichológiai tanácsadó blogja

A bejegyzések szerzői Sifter Éva szakpszichológus és Kugler Nóra, dékáni megbízott ,, oktató (korábbi posztok: Cseke Péter pszichológus), mindketten az ELTE Bölcsészettudományi Kar HELP nevű projektjének munkatársai. A HELP a Kar hallgatóinak eredményes előmenetelét szolgálja, legyen szó motivációvesztésről, tanulási nehézségekről vagy életvezetési problémákról. Blogunkat a jelenlegi járványügyi helyzet hívta életre, melyben motiváló pszichológiai tanácsokkal szeretnénk segíteni a felsőoktatásban tanulókat és más érdeklődőket. A HELP projekthez kapcsolódó ingyenes pszichológiai tanácsadás ugyan csak az ELTE BTK hallgatói számára elérhető, bízunk benne, hogy írásainkkal másoknak is segíteni tudunk ebben a bizonytalan, embert próbáló helyzetben.

Friss topikok

Címkék

süti beállítások módosítása